DUŻE KOTY

Lew ma, wiadomo, pazur lwi, Lew sobie z wszystkich wrogów drwi. Bo jak lew tylko ryknie, To wróg natychmiast zniknie.               ***

 

START

Lew

Tygrys

Jaguar

Puma

Gepard

Ryś

Żbik

Irbis

Serwal

 

Gepard  (Acinonyx jubatus)

Do drapieżnego trybu życia najlepiej przystosowana jest rodzina kotów. Zmysły węchu, słuchu i wzroku mają wyostrzone najbardziej ze wszystkich ssaków. Charakteryzuje je także wyjątkowa lekkość i zwinność ruchów, Do tej rodziny należy gepard, kot o długości około 1,3 metra i wysokości w kłębie 80 centymetrów. Puszysty ogon osiąga długość 75 centymetrów. Zależnie od miejsca występowania futro ma kolor szarożółty lub rudawy. Całe ciał, z wyjątkiem białawego brzucha, pokrywają równomierne niewielkie, czarne cętki. Charakterystyczny wygląd nadaje zwierzęciu mała głowa z krótkimi, zaokrąglonymi uszami i stosunkowo wysokie nogi. Gepard jest wśród kotowatych najpiękniejszym gatunkiem. Jego ciało jest wzorem proporcji. Jest elegancki i dostojny. Zamieszkuje Afrykę północną, Afganistan, Turkmenię, Półwysep Arabski.
Od innych kotów gepard odróżnia się niechowanymi pazurami u nóg. Pazury wzmagają chwytność łap w czasie biegu. Jako jedyny wśród dużych gatunków gepard objawia dobry humor mruczeniem, podobnym do głosu wydawanego przez koty domowe. W przeciwieństwie jednak do większości kotów nie potrafi się wspinać. Jest mieszkańcem stepów i sawann. Żyjąc na otwartych terenach poluje na ssaki zamieszkujące jego terytorium, głównie antylopy. Aby dopaść upatrzonej ofiary, stosują dwie metody. Pierwsza polega na podejściu do stadka pasących się zwierząt, udając kompletny brak zainteresowania, choć w rzeczywistości uważnie obserwując i wybierając to z nich , które nieco oddaliło się od reszty. Drugi sposób wymaga od gepardów wolnego podpełźnięcia do ofiary, z ciałem przyciśniętym do ziemi. Kiedy zbliżą się dostatecznie blisko, błyskawicznie ruszają do biegu. Potrafią osiągnąć prędkość do 72km/h w ciągu zaledwie 2 sekund, a ich maksymalna prędkość wynosi 120km/h. Ofiara zostaje powalona na ziemię i uduszona chwytem za gardło.

Gepardy potrafią szybko biegać, ale nie są specjalnie wytrzymałe, wiec przebiegają tylko krótkie dystanse. Jeśli antylopa wyprzedzi geparda na starcie, zwykle drapieżnik zaniecha pościgu; w co drugim przypadku dorosłej gazeli udaje się uciec.

Gepard to zwierzę dające się łatwo oswoić, a jego tresura nie nastręcza dużych trudności. W całej rodzinie kotów jest to po oswojeniu najłagodniejsze i najpotulniejsze zwierze. Rozdrażnia go jedynie widok innych drapieżców. Okazuje człowiekowi przyjaźń bez fałszu, przeciwnie niż oswojone lwy czy tygrysy. Chodzi na spacery z ludźmi, jest przyjacielski dla
dzieci. Używany był w Indiach do polowań na antylopy. Ze względu na swe łowieckie instynkty zwany jest czasem lampartem myśliwskim.

W spokojnym i niedostępnym miejscu samica geparda po dziewięciu do dziesięciu tygodniach ciąży rodzi od dwóch do czterech młodych. Przychodzą na świat nieporadne i ślepe. Oczy otwierają im się po dwóch tygodniach. Matka karmi kocięta przez 1,5 miesiąca. W niewoli gepard rzadko się rozmnaża. Żyje około 15 lat.